دوستانی بهتر از برگ درخت (هر کی بیکاره بخونه!)

این مطلب که میذارم کاملا شخصی است اما به نظرم درس عبرت خوبی داره. البته می خواستم خیلی وقت پیش در مدح دوستانم این مطلب را بگذارم اما نشد و تازه فهمیدم که چه مصحلتی داشت. بالاخره هر کی بیکار بود بخونه !

میخواستم از دوستانی بگویم که بهتر از برگی درخت بودند. انصافا در زندگی معدود افرادی پیدا می شود که یک یا دو دوست خوب درکل زندگی خود داشته باشند اما به لطف خداوند بنده در هر دوره از زندگی بهترین دوستان را داشتم. از دبستان تا دبیرستان. در دوران دبیرستان اتفاق جالب ایجاد گروهی دوستانه بود که بهترین افراد در آن گروه جمع شده بودند و به همین علت بنده ابتدا در آن گروه نبودم . اما بعدها به لطف آقای ایمان. الف وارد این گروه شدم و به لطف حضور اساتید شایسته گروه پیشرفت های فرهنگی و سیاسی عجیبی نمود و روز به روز بر محبت های بین ما بیشتر می شد. دوستانی که هرگز در ذهنم نمی رسد مثل آن ها پیدا کنم. هر کس دوستنانی دارد و به آنها می برازد اما من به دوستانی می نازم که به دوستی با من نمی نازند. این قشنگ ترین قسمت آن است. دوستانی که حتی بهترین دوستی ها را به حقانیت می فروشند و این نکته مهم این گروه است. آن ها حاضر نیستند در راه رفاقت پا بر روی حقانیت بگذارند. بنابر این گروهی با ایمان و مومن که هر کدام از بچه ها یک جواهر هستند روی زمین البته به این زمینه که باز هم غیر بنده.

در ابتدای حضور در حوزه علمیه قم تقریبا دچار بحران عاطفی شدم و به دلیل دوری از خانوادگی و دوستان هر هفته اصفهان هستم. چه طور انسان می تواند از دوستانی که هر روز می دید یا حداقل یک روز در میان، ناگهان جدا شود. حال دوستان بنده که جای خود را دارند.

اما ...

  اما ...

   اما ....

همیشه در خودم یک خصلت بد میدیدم و آن این بود که حاضر بودم همه چیز خود را در راه رفیق بدهم و همیشه غبطه می خوردم به دوستانم که این خصلت را نداشتند. بسیار سعی کردم خودم را عوض کنم تا حد کمی هم موفق بودم اما نشد که نشد...

  و باز هم اما. ..

پس از گذشت چندی در قم و یافتن دوستان مهربان و خوب، نمی دانم این آدم ها از کجا پیدا شده اند. برایم عجیب است فکر نمی کردم هم چنین افرادی روی کره زمین وجود دارند. در گروه ما هر کس ازدواج می کند به دیار باقی می شتابد حال اینکه این افراد از اول همانگونه که عرض شد غالبا متاهل بودند. اما عجیب بد جور مرام دارند. یعنی من دیگه اینجا دارم کم میارم و بعضی وقت ها خودم به خودم فحش میدم که چرا به فلانی گفتم فلان کار را انجام بده.

نمونه 1: یکی از دوستان متاهلم که البته دو دختر زیبا و ناز 3 ساله و 7 ساله دارد. فقط کافیه من چیزی بخوام... نه خیلی وقتها چیزی نمیخوام اما خودش برام میخره. مثلا برخی صبح ها که میاد حجره من برای بحث نون سنگک می خره و میاره و چند روز پیش چون می دونست من نون بربری دوست دارم دو تا بربری خرید. وقتی مریض شده بودم گفت که برای لیمو و پرتقال میخره و میاره که من خودم مخالفت کردم. تازه خانمش سوپ درست کرده بود و میخواست بیاره.

حالا فرض کنیم چون می دونه من توی غربتم این کار را کرده.

نمونه 2: این هفته می خواستم موتور بخرم. فکر کنید همین آقا شب امتحانش 2 ساعت وقت برایم گذاشت و با ماشینش از این موتوری به اون موتوری می بردم. تازه چونه میزد در حد پیرزن های اصفهانی اصیل . فردای اون روز یکی دیگه از رفقا من را برد یک قسمت دیگه شهر اما سومی که حسابی برای من باعث تعجبه. این بشر اصلا انگار انسان نیست. خداوکیلی یک زندگی داره که اگه من توی اون حالت بودم خود کشی می کردم. اصلا نمیدونم چه طوری زندگیش را میگذرونه. اگه بگم با هوا دروغ نگفتم بعد این آدم متاهل هم هست. نمیدونم چی بگم. خدای توکل به خداست. همه چیز را الهی می بینه. آدم باید سرش را بزنه توی دیوار و فریاد بزنه. اخلاص که دیگه حد نداره. توی یک خونه 70 متری بدون انباری و اتاق زندگی می کنند . من را که برد خونشون شب می خواستم زار زار گریه کنم. حالا این آدم نمیدونید چه اندازه توی کارها به من کمک می کنه. خداوند شاهده دو روز تمام در اختیار من بود تا اینکه من موتور را خریدم. تازه پول هم برام جور کرد آخه 500 هزار تا کم داشتم . (البته موتور خیلی گرون شده و توضیح می دم یک وقت نگید چه موتوری خریده)

حالا شما قضاوت کنید به نظر شما باز هم اگر در شهر خودمان بودم دوستانم یک ساعت برای من وقت می گذاشتند که برویم و موتور ببینیم ..؟ راستش نمیتونم بگم نه ... چون شرایط یکسان نیست اما می تونم بگم احتمال خیلی کمی می دهم. البته هیچ چیز از خوبی دوستان گلم کم نمیشه. بلکه فهمیدم دوستان بهتری هم وجود داره اما چه کنم که به قول معروف همه چیز نوش خوبه دوست کهنه اش.

این را هم بگم که بهترین دوست زندگی بنده آقای ایمان . الف نیز خیلی برام توی زندگی راه باز کرده. هر جا میتونسته در حد خودش برام کار کرده. مثلا برای همین موتور 500 هزار تومان دیگه اش را اون برام جور کرد (چیه نکنه میگید خودت چه قدر گذاشتی؟ خوب معلومه من هیچ پولی برای خرید موتور نداشتم!!!!!!!)

میترسم یک کمی نامردی کرده باشم در حق دوستانم . نه انصافا اون ها هم خیلی گل هستند اما خدا را شکر غم دوست دیگر زیاد اذیتم نمی کند...

به امید داشتن دوستان نیکو در زندگی

یا علی مدد

/ 1 نظر / 8 بازدید
دیوار

من خوندم بیکار هم نبودم