حکم عدول از حضرت آیة الله وحید خراسانی به حضرت آیة الله خامنه ای

 

 

سلام

راستش به دلیل نتایج انتخابات اصفهان اصلا حال و حوصله ی قلم زدن را ندارم . به خصوص اینکه از دست برخی خیلی ناراحتم. در صدر همه ی آنها از خودم و دوستانم به خاطر کم کاری در این انتخابات ناراحتم. جبهه پایداری اصفهان هم که باید جواب امام زمان را یه لنگا پا اون طرف بده. حالا نمی دونم چه طور این امکان داره...

اما این پست را به درخواست یکی از خوانندگان گرامی قرار می دهم که قابل دانسته اند و از بنده راهنمایی می خواستند. البته بنده نه علمی دارم و نه تجربه ای که بخواهم کسی را  راهنمایی کنم و صد البته خودم بیشتر از همه عزیزان به راهنمایی نیاز دارم. اما از آنجا که این سوال پرسش خود بنده نیز بود و تحقیق کردم سعی می کنم شنیده های خود را جهت تضارت آراء قرار دهم.

حضرت آیة الله وحید خراسانی من جمله علمایی بسیار پربرکت برای ما می باشند، لکن چندین حرکت باعث شد که عده ای از مقلدین معتقد ایشان نسبت به برخی مواضع ایشان نگران شوند. به حمدالله مردم ما در انقلاب نشان داده اند که در اعتقاداتشان وام دار هیچ شخصیت حقیقی و حقوقی نمی باشند خواه ازعوام باشد و خواه از خواص و در طول انقلاب هر کس  بخواهد قطار انقلاب را منحرف کند مجبور به پیاده شدن می شود چرا که قطار انقلاب اسلامی ایران یک خط ریل بیشتر ندارد و آن خط صراط مستقیم است.

این مقدمه به جهت آن بود که عده ای خورده نگیرند که آقا چرا به علما نقد می کنید یا چرا خود را در حد مقایسه با علما بالا آورده اید.

این سوالات پاسخ های مفصل خود را می طلبد البته در حد پاسخ دم دستی این است که اسلام پر از خیانت بزرگانش به آن است....

البته این مسائل نباید موجب بدبینی به علمای بزرگی همچون حضرت آیة الله وحید خراسانی شود. اما یک مساله بسیار مهم که باید دقت شود این است که دنیای سیاست پیچیدگی های خاص خود را دارد و هر کسی در آن دوام نمی آورد. یکی از جملات حجة الاسلام و المسلمین فاطمی نیا که ارادت بنده به ایشان را افزود در پاسخ به یک سوال سیاسی بود که فرمودند: (نقل به مضمون) بنده از سیاست سر در نمی آورم و هر چه آقای خامنه ای بگویند به همان عمل نمایید.

ای کاش بسیاری از علما که بدانند که نمی دانند. حضرت آیة الله وحید خراسانی از جمله بزرگانی هستند که به تایید خودشان سیاسی نیستند و همین مساله باعث ایجاد شبهه ی سکولار بودن ایشان را ایجاد می نماید.

بزرگ ترین پرسش از آیة الله وحید خراسانی علت عدم حضور ایشان در دیدار با مقام معظم رهبری می باشد.

یکی از اساتید مجرب و زبده ی بنده فرمودند: حضرت آقا طی سفری یک هفته پیش از سفر رسمی به قم طی سفری غیر رسمی به دیدن مراجع عظام رفته بودند. اما دیدار از آیة الله وحید خراسانی به دلیل اینکه در بستر بیماری بودند حالت عیادت پیدا کرده بود. لذا علما در دیدار سفر رسمی در اصل بازدید رهبری رفته بودند نه دیدار. اما جناب وحید به دلیل کهولت سن نتوانسته بودند حضور یابند.

اما پرسش اینجا تغییر می کند که چرا ایشان نماینده نفرستاده بودند.

در پاسخ فرمودند: دفتر آقای وحید که زیر دست یکی از آقازادگان ایشان است از خبر دادن به ایشان امتناع ورزیده بودند و ایشان بی خبر از همه جا بودند و بلافاصله از خبر دار شدن ایشان آقازاده را به دیدار ایشان فرستاده بودند.

پرسش دیگر: چرا بیت آقای خراسانی و بیوت دیگر زیر نظر یک چنین افرادی است؟؟؟؟؟؟؟؟

این پرسش جزو سوالهای حل نشدنی بنده است. تا بدانجا که اغلب علمای قم نسبت به مواضع آقازاده ی جناب وحید خراسانی اشراف دارند اما چراییش پاسخ ندارد.

 

اما مساله عدول از آیة الله وحید خراسانی به آیة الله خامنه ای:

در مسائل آمده است عدول از مجتهد عالم به اعلم واجب است و در جایی که در یک سطح باشند طی شرایطی صحیح می باشد اما در اینجا نظر چه کسی را باید پرسید نظر بقال سر کوچه یا نظر اهل خبره و این اهل خبره چه کسانی هستند؟ در کل اجماع و اتفاق نظر علما یکسان بودن سطح تمامی علما با اختلاف جزیی است. اما یکی از اساتید برجسته و زبده ی ما که مدرس سطوح عالی و طلبه ی درس خارج هستند و از اهل خبره برای بنده به حساب می آیند نیز پس از مسائل فتنه 88 و تشکیکات از آیة الله وحید خراسانی به آیة الله خامنه ای عدول نموده بودند و ایشان فرمودند به اعتقاد بنده آیة الله خامنه ای اعلم هستند.

خوب حتی با فرض یکسان بودن این دو عالم بزرگوار به نظر شما شخصی که حاکم شرع می باشد و به اوضاع سیاسی اشراف دارد و نایب امام زمان است اشرف نیست بر یک عالم بزرگوار دیگر که این سمت ها را ندارد .....

البته این مسائل تنها برای بنده حجیت آور هستند و اشخاص دیگر باید خود به این نتیجه برسند این مطلب نیز همانگونه که گفته شد هدفش تضارب آراء می باشد

بنده نیز بعد از وقایع فتنه 88 لتطمئن قلبی ازحضرت آیة الله العظمی وحید خراسانی  به آیة الله خامنه ای عدول نمودم و باید در نظر داشته باشیم که هرگز این به معنای صرف نظر از خدمات زیاد حضرت آیة الله وحید خراسانی شود بلکه ایشان همان مرجع بزرگوار هستند که بسیار برای اسلام و انقلاب با ارزش هستند و باید از ذخایر و اندوخته های فراوان این عالم بزرگواراستفاده نمود و جانب احترام را نگه داریم.

 

والسلام علی من اصبح و امسی لله الرب العالمین

/ 8 نظر / 26 بازدید
هدی

سلام خدا خیرتون بده..استفاده کردم از پست ارزشمندتون... التماس دعا

سیدعباس موسوی

با سلام خدمت شما سرور گرامی مطالب شما را خواندم جالب بودند مطلبی در اصول کافی هست که شاید شما اگاه باشید فتنه 88 و اتفاقهای بعد از ان برای بنده واضح بود و میدانستم که اتفاقاتی خواهد افتاد نه بخاطر علم و غیب بخاطر ایمان قلبی که نسبت فقهای واقعی دارم در اصول کافی امده است هر گاه در جامعه ای فقیهی از دنیا رود بعد از مرگ او در ان جامعه هرج و مرج ایجاد خواهد شد بعد از رحلت ایت الله بهجت این اتفاقها پیش بینی میشد اما مسئله دیگر حمله به بیت ایت الله وحید میباشد ایشان را همه میشناسند و استراتژیکشان هم مشخص میباشد ایشان جز خط اهل بیت و مولای مان و صاحبمان بقیه الله کسی دیگری را تایید نمیکنند و همیشه جوانها را به صاحبمان سوق میدهند حال بعضیها دوست دارند مرکز مرجعیت به نجف انتقال پیدا کند اشتباه میکنند مطالب شما از سر دلسوزی میباشد ولی همه میدانند که موضع ایشان مشخص است و خواهشن دنبال حاشیه نباشید اعلم اعلم میباشد و عالم عالم بنده بقال سرکوچه نیستم و استاد دانشگاه هم نیستم فقط این را میدانم عشق علی با عمر دریک قلب قرار نمیگیرد حال بعضیها میخواهند بعضیها را کنار هم قرار دهند این نمیشود اللهم العجل الولیک الفرج

عبدالهادی

باسلامی بسیار.اخیرا ازیکی ازعلماءبزرگ نقل شده است که فرمودند دیدن اقای ایت الله وحید خراسانی رفتم وسوال کردم اقا چرا برای دیدن رهبری به محضرشان مشرف نشدید ایشان گفتند که من در اخرالزمان جائی نمی روم .حال شما خود قضاوت کنیداعلم کسی است که تا قلب سیستان وکردستان می رود تابه داد امت اسلامی برسد یا کسی که جائی نمی رود در اخرالزمان تامبادا درامان نباشد.تو را به خدا قضاوت کنید اعلم کسی است که بیداری اسلامی را در دنیا مدیریت میکند یا مرجعی که چند سال است از خانه اش در نجف برای زیارت امیرالمومنین بیرون نیامده است الا یک یا دوبار.از ایت الله حق شناس رحمه الله سوال کردندکه اعلم کیست فرمودند ببین علم دست کیست واگر اقای خامنه ای نباشد نه عالم میماند نه اعلم .یاعلی

مهدی

سلامـــ.... مطلب جالبی بود (مخصوصاً اون قسمت نقل قولتون از استاد گرامی رو عرض میکنم) یاعلی

عبدالزهرا

خیلی خنده داره احساس میکنم یه رمان چرت و پرت میخونم یه صدقه برا خودت بنداز چشم نخوری از این اراجیفی که برا خودت بلوا کردی نشون میده نهایتا طلبه پایه 1 یا 2 باشی بر عمر لعنت

مهدی

خوب حرفهای شما رو خوندم. فرقش اینه که یکی 70 سال در فقه و علوم دینی تحصیل کرده یک عده هم در چند شبانه روز مرجع تقلید شدند...شما هم که مواجب گیر حکومتید و من به شما حق می دهم.ما با عمری ها برادر نمی شویم ، اگر محرم شود قمه هم میزنیم ، حالا شما یک شبه مجتهد شو و فتوا بده که حرام است و عایشه ام المومنین است و ....

مجید

بسم الله الرحمن الرحیم . بزرگوار خودتان پاسخ خودتان را داده اید . جایی که نوشته اید : البته بنده نه علمی دارم و نه تجربه ای که بخواهم کسی را راهنمایی کنم و صد البته خودم بیشتر از همه عزیزان به راهنمایی نیاز دارم . موفق باشید .

صادق

آقا سید از شما که طلبه اید این استدلال ها بعیده.شاید نیاز هست که یادآوری کنم مطمئنن بعد از مرگ باید پاسخگوی این قسم انتخاب هایمان باشیم.اما شما (به قول خودتان) مرجع اعلم را به بهانه ای رها کردید.