نقدی بر فیلم "ورود آقایان ممنوع"

پیرو بحث های گذشته و باز شدن پای ما به سینما، دیشب هم با یکی از اقوام که از شهرهای اطراف منزل ما تشریف داشتند رفتیم  به سمت دیدن فیلم ورود آقایان ممنوع. راستش من که اصلا دلم نمی خواست برم اما بعد که رفتیم دیدم که انصافا بد فیلمی هم نبود  مخصوصا که سانس 10:30 را رفتیم. البته سانس قبلی هم خیلی خلوت بود ولی این سانس تقریبا روی هم بیشتر از 20 نفر نمی شدیم.

بد نیست که کمی هم به نقد این فیلم بپردازم. چی؟ من را چه به نقد؟

حالا این همه آدم نقد می کنند اون هم غیر حرفه ای به ما که رسید خشکید....؟

اما انصافا توی کاری که تخصص نداریم نباید وارد بشیم. برای همین بهتره بگم یک سری دید عامیانه خودم را انتقال میدهم.

چیزی که بیش از همه خوشحالم کرده و کمی امیدوار شده اینه که با وجود فعالیتهای جناب آقای وزیر ارشاد (که انصافا فرد خوب و مومنی است اما متاسفانه تخصص لازم در این زمینه را ندارد) رویکرد کارگردانان سینما خیلی بهتر شده که به نظرم بیشتر به خاطر حضور فیلم هایی مثل اخراجی ها، طلا و مس و ... در سینما بوده است تا فعالیت مسئولین ذی ربط...

کارگردانان سینما به نظر می آید متوجه شده اند که دیگر بینندگان از مشاهده فیلمهای هندی گلزاری خسته شده اند. این مطلب را به خاطر دید خودم به جامعه و سینما عرض نمی کنم بلکه این دیدگاه سینما رفته های قهار است.

من خودم پیشنهاد می کنم اگه خواستید با دوستان به سینما برید بد نیست این فیلم را ببینید. البته مسلما عالی و خوب نیست، اما وجه تمایز آن خیلی بد و بد نبودن آن است. فیلمی طنز در حد نرمال که کمترین استفاده را از کلمات هرزه و افعال لودگی جهت خنداندن بیننده کرده است. این واقعا وجه تمایز بسیار خوبی است، مطلبی که حتی در سریالهای طنازهای مشهور من جمله آقای مهران مدیری به وفور انسان برخورد می کند.

درست است که با دیدن این فیلم در قسمت هایی انسان به ذهنش خطور می کند که آرایش کردن و تجملات خوب است و چهره مذهبی های خشن نشان داده شده است. اما این مساله با نشان دادن وجه خوب مردان پاک و عاقل توانسته کمی جبران کمبودها را نماید. بنابر این از نظر بنده مسلما نمیتوان گفت که در حد خیلی عالی بود به خصوص که سکانس های طنز آن در مقیاس با زمان فیلم بسیار کمتر است، اما همین که سعی در کم ضربه زدن داشت به نظر می رسد نقطه عطف خوبی باشد.

ایشالا که با بهتر شدن و دغدغه مند شدن نویسندگان و کارگردانان و انتقادهای منصفانه نقادان و فعالیت دلسوزانه در زمینه سینما بتوانیم به یک سینمای فاخر دست یابیم که در آن سینما انسان ها پس از مشاهده ی فیلم نه تنها آرمانهای خود را فراموش نمی کنند بلکه با اعتقاد بیشتر و آرمانهای منسجم تر گام بردارند.

حواشی:

1ـ دیشب با یک بلیط نیم بها رفتیم و هر سه نفرمون را نیم بها حساب کرد. البته بهش گفتیم ولی انگار خیلی از ظاهر نورانی ما! خوشش اومده بود.

2ـ بازیگر نقش اول خانم ویشکا آسایش بود که من بعد از آرایش ایشان تازه فهمیدم طرف یک بازیگر معروفه و برادر گرام فرمودند این خانم هستند. این هم از بیسواتی ما خوبه دلت خنک شد.

3ـ در هنگام خروج یک سری خیلی بیش از حد از فیلم تعریف می کردند و سر وصدا می کردند. مخصوصا خواهران، نمی دونم شاید به مذاق اون طیف مزه کرده باشه....

 

/ 2 نظر / 7 بازدید
محسن بلالی

آمدیم با دات آی آر... متاسفانه جمعیتی که ادعای آزادی بیان دارند، در مقابل آزادی بیان تحمل نیاوردند... این بار نه در کوچه ی بن بست بلاگفا/ بلکه در قاب یک سایت جدید و کاملا مستقل فعالیت را ادامه می دهیم... حتما تشریف بیاورید که منتظر حضورتان هستم. یاعلی ع [بدرود] www.mohsenbelali.ir

بی دار

سلام ضرورت امروز اینه که طلاب و روحانیت وارد هنر بشه وگر نه نباید از یه مشت بی دین انتظار ترویج دین داشت بازم شما