نقد های سازنده ی امروز امام جمعه اصفهان حضرت آیت الله طباطباییان نژاد

نمیدونم چرا ولی یک علاقه خاصی نسبت به صحبت های امام جمعه اصفهان دارم. یعنی نمیدونم چرا توی کتم نمیره. یعنی نمیدونم چرا نماز جمعه ها را میروم  یعنی نمیدونم که ...

فکر کنم دیگه درک کرده باشید که چه اندازه مشکلات روحی پیدا کردم. بنابر این می روم سراغ اصل موضوع. امروز خطبه های دندان شکن نماز جمعه اصفهان را بعد از حدود یک ماه و اندی حضور پیدا کردم و امیدوار بودم که صحبت ها تنها از قبیل مناسبت ها باشد. خطبه اول که مطابق معمول نامه امیر المومنین علیه الصلاة و السلام به مالک اشتر بود که انصافا هم خطبه زیبایی است و مخصوصا یک روایتی که انشاالله با ذکر منبع در پستی جداگانه قرار خواهم داد. اما خطبه دوم مناسبت ها بود. در این  خطبه به نظر بنده یک تحلیل بسیار نامناسب از جانب ایشان پیرامون بحث یارانه ها انجام شد. مطلب این بود که شخصی برای ایشان نامه داده است و توضیح اینکه چرا گران قیمت کردن تاثیر نداشته! بنده خود در منزل سه بخاری را به یک بخاری تقلیل داده ام و با پیراهن گرم در منزل هستم که بسیار مورد انتقاد ایشان قرار گرفت و فرمودند که گفته است که گران کردن مصرف و اسراف را کم می کند بلکه تنها به قشر ضعیف فشار وارد می نماید (البته این قسمت مطلب را تا حدی خیلی کم موافقم) که گفته تعداد بخاری ها را کم کنید. خوب انسان باید در خانه راحت باشد و درجه حرارت منزل هم 25 درجه باشد. اصلا گیرم بچه خواست بدود او را چه کنیم نمی توان که به آن لباس گرم پوشاند.!!! در اینجا لازم است چند سوال بسیار علمی را ذکر نمایم.

الف) مگر بچه ای که لباس بپوشد نمی تواند بدود؟!

ب) اگر بچه بدود گرم تر می شود یا سردتر؟!

ج) اگر بچه را پس از کارخرابی بشوییم پوشک به او بپوشانیم یا خیر؟! ( این سوال انحرافی بود)

اما باید یک نکته دیگر را هم در نظر گرفت که در کشورهای اروپایی به همین رویه رفتار می کنند. با وجود اینکه دیوارها و شیشه ها دوجداره هستند از وسایل گرمایشی در حد بسیار کم استفاده می شود و با وجود سرمای بسیار شدیدتر سرانه ی مصرف آنها در حد یک دهم ایران است. خوبی پدر بزرگوار و امام جمعه محترم بهتر نبود به جای تقبیح این فرد او را تشویق می کردید و به دیگران را هم این رویه را توصیه می نمودید بلکه از کمی صرفه جویی شود. حتما باید بهانه به دست مردم بدهیم که از فردا هر کجا رفتیم بگویند ای بابا امام جمعه خودتان گفته است که فلان و بهمان!!!

...

بعد از خطبه ها و بین دو نماز هم امام جمعه محترم اصفهان ایستادند و در پیامی بسیار حماسی! و نصیحتی پدرانه خطاب به جوانان فرمودند: هفته آتی بازی فوتبال سپاهان است و عده ای جوانان قصد رفتن به فرودگاه را دارند و می خواهند شعار دهند. بنده در همین جا می گویم ما از دولت آل سعود متنفریم و به هیچ وجه از جنایات آن ها دفاع نمی نماییم. لکن این بازیکانان مهمانان! ما هستند و جزو مردم هستند و شاید خود اینها نیز منتقد باشند، از طرفی ما به مطابق قانون تعهد داده ایم که ....(یادم رفته).

در همین جا بود که دیگه من آتش گرفتم. نمیدونم چرا یک روحانی عظیم الشان باید این گونه موضع گیری نماید؟

بعد از نماز با مشورت به سراغ ایشان رفتم که اتومبیل حضرت آیت الله مهدوی دم درب جنوبی منتظر ایشان بود و بنده خواستم سوال کنم که نگذاشتند و به اجبار فریاد کشیدم: حاج آقا مهدوی آیا جرم است در حمایت مردم بحرین شعار دادن؟

خداوند ایشان را برای مردم اصفهان حفظ کند در پاسخ فرمودند:  بنده با این حرفای امروز دیگر نمی توانم چیزی بگویم!!!

بعد منتظر امام جمعه محترم شدم که با صحنه بسیار نفرت انگیزی روبرو شدم. هنوز هم قابل درک برایم نیست. یک دالان متشکل از بسیجیان که دستهایشان به یکدیگر زنجیر شده بود و حضرت آیت الله طباطبایی که بین این بسیجیان دوان دوان به سمت اتومبیل حرکت کردند و بنده نتوانستم با فریاد هم با ایشان صحبت کنم. البته کمی اهمال خودم نیز بود. چرا که بیشتر در صحنه غرق شده بودم و ای کاش دوربین فیلم برداری موجود بود که بتوانم این صحنه زننده را فیلم برداری کنم...

این در حالیست که امام جمعه مشهد حضرت آیت الله علم الهدی چه متین و آرام از منبر به سمت مردم رفته و مردم سوال ها و درخواست  و مشکلات خود را در فاصله رواق امام تا درب باب الرضا (فکرکنم) با امام جمعه خود در میان می گذارند.؟؟؟

اما سوال هایی در ذهنم است که می خواستم از امام جمعه بپرسم و ای کاش به گوش ایشان می رسید؟

1)      فوتبال ما با ارزش تر است یا آرمانمان؟

2)      ورزشکارانی که مهمان ما هستند اگر واقعا دغدغه داشتند و مخالف حکومت بودند در زمانی که دولتشان توپ بر سر مردم میریزد آیا حاضر به بازی کردن برای آن کشور بودند؟

3)      آیا شعارهای در حمایت از مردم مظلوم بحرین جرم است؟ و شعار مرگ بر بحرین که از دهان یاوه گویان سپاهانی ها جاری می شد آرمان است؟

4)      آیا جوانانی که (به جز بنده) با تمام وجود بر سر نظام ایستاده اند و مورد آماج حملات و دشنام ها هستند باید مشمول این نامحربانی ها از جانب مسئولین بشوند.

هر کس به طریقی دل ما می شکند

بیگانه جدا دوست جدا می شکند

بیگانه اگر می شکند حرفی نیست

از دوست بپرسید که چرا می شکند!

5)      آیا حتی حذف شدن از میادین فوتبال که هر ساله قابل تکرار و جبران است ارزش دل گرم کردن عزیزان و زخم خورده بحرین و لیبی و ... را هرچند اندک ندارد؟

6)      آیا در حالیکه بمب های مختلف بر سر شیعیان مظلوم ریخته می شود ما باید در رفاه به فوتبال دیدن و تخمه خوردن خود ادامه بدهیم. انگار نه انگار که اتفاقی افتاده باشد.

7)      وااااااااااای   و  وااااااااااااااای بر ما در روز قیامت. چرا که سکوت ها و موضع های نادرست می توانند آخرت ما را از بین ببرند.

       حتی اگر تمام عمر برای مردم گفته باشیم :  خودم و شما را به تقوای الهی دعوت می کنم.....................

پی نوشت: تمامی مطالب بالا نقل به مضمون است و جهت مشاهده دقیق خطابه به سایت ایشان مراجعه نمایید.

/ 9 نظر / 14 بازدید
فضول

[اوغ]به جای گیر دادن به دیگران سعی کن خودت را آدم کنی....

دیوار

سلام. خیلی وقت بود که نمیتونستم بهت سر بزنم.شرمنده.خوب هستید شما؟مطلب رو هم خوندم.مففق باشی

دیوار

فدای تو این چه حرفیه.من صد تا پستو مقام هم بگیرم،اینجا رو یادم نمیره چند وقتیه که داداشم اینتر نت رو مصادره کرده.یعنی خیلی با نت کار داره برای همینم من نمیتونم خیلی بیام تو اینترنت.دلیلش همینه داداش من خاطرت عزیزه خیلی زیاد

bebin yaroo to nemiduni ba un estedlal haie maskharat baun maghze marizet cheshm haie (cheshme del) bastat va ... nemituni jebheieh hagh va batel ro tashkhis bedi

دیوار

دعا کن زود تر داماد بشه و خیال همه رو راحت کنه

یکی

صرفا برای اینکه آروم بشید: تمام نقل به مضمونهاتون درست!

هدی

سلام نمیدونم چی بگم؟! باید پناه ببریم به خدا. .. موفق باشید.

دیوار

پست بذار. دلم برای پست هات تنگ شده

soheil

22 خرداد 90 همه با هم به کوری چشم بعضی ها [خوشمزه]