دانشجویان حامی جبهه پایداری - حامیان جبهه پایداری در فضای مجازی

عدالت

مقدمتاً عرض نمایم که این مطلب قرار بود سرمقاله نشریه باشد که به لطف دوستان سرمقاله به این عظمت روی زمین ماند و جهت جلوگیری از این اتفاق در ادامه شاهد متن قوی و بی همتای بنده در مورد عدالت خواهید بود که به مناسبت دهه فجر قرار داده شده است...

 


عدالت واژه ای محبوب و در عین حال محجور

اکثریت انسان ها در کلام خود دم از عدالت می زنند در حالیکه در عمل قطره ای از آن به کار نمی برند. آن قدر از آن نام برده شده است که تبدیل به شعاری بی محتوا شده است که نه تنها از لحاظ تئوریک بلکه از لحاظ اجرایی و عمل در نگاه مردم دست نایافتنی به نظر می رسد. علت این امر را شاید بتوان در تفاوت دیدگاه افراد مختلف بالاخص حاکمان دانست ـ تفاوتی بنیادین ـ تفاوتی در معنا و مفهوم. عده ای از عدل به تساوی اطلاق می کنند و همه چیز را در ترازوی مساوات قرار داده و می سنجند در این حالت مسلم ضربه ای جدی به بدنه ی جامعه به خصوص اقشار ضعیف وارد می گردد. چرا که خلقت انسان در کل پیچیده بوده و اساس خلقت آفرینش بر پایه ی تفاوت هاست و اساس شکل گیری روابط اجتماعی و مراودات روزانه همین تفاوت ها می باشد، حال سوال این است که ایجاد تساوی بین اجزاء متفاوت کاری نشدنی است و به همین دلیل افرادی که در دنیا بر این مقوله پافشاری می نمایند بسیار آسیب پذیر باشند همانگونه که در جوامع غربی به غلط در این معنا گرفتار شده و روز به روز در موارد مختلف به مشکل بر می خورند. عدالت بین دو جنس مختلف از مهم ترین مواردی است که باعث تغییر سبک زندگی و جایگاه زن و مرد شده است. در این تفکر با دانستن حقوق مساوی مرد با خلقت خشن جهت انجام فعالیت های خشن و جنگاوری و تکاوری و ... و زن با خلقت و روحیات لطیف در کنار هم قرار گرفته و در نتیجه مشکلات انبوهی که در این مقال نمی گنجد. در موارد دیگر عدالت نظیر عدالت اجتماعی، اقتصادی و ... سبب ایجاد قوانین مضحک و منفی که در عین بی عدالتی با نام عدالت خوراک مردم می شوند.

در موارد دیگر می توان به فدا شدن عدالت در برابر سایر شاخص ها اشاره کرد. چونان که در دیدگاه های سرمایه داری، پیشرفت های مادی و پول و سرمایه جایگزین عدالت اقتصادی شده و عملاً‌ از عدالت نه مغز و نه پوسته باقی نمی ماندپف تا بدان جا که مردم فقیر در جامعه جایی نداشته و باید زیر چرخ اقتصاد خرد شوند بلکه به عنوان روغن روانسازی جهت پیشرفت اقتصادی استفاده شوند. متاسفانه رگه هایی از این دیدگاه را در برخی سیاستمداران پس از انقلاب می توان مشاهده نمود که هنوز هم در نظام رخنه کرده و سخنان خود را به کرسی می نشانند. تا آنجا که  با تمام قوا مقابل ریاست جمهور عدالت خواهی که با شعار عدالت وارد این عرصه شد ایستادند تا بدان جا که از ریشه های اصلی این تفکر مایه گذاشته و سبب رسوایی ایشان گردید.

دیگر عوامل عدل زدایی در جوامع دینی علارغم پافشاری بر شعار عدالت عدم اجرای یا اجرای ناقص عدالت می باشد. در صورتیکه عدالت تنها مختص قشر ضعیف باشد و مشمول افراد با نفوذ و صاحب رای و خود مختار نباشد پوسته ی بی مغز عدالت مورد بی توجهی و نفرت مردم جامعه می گردد. لکن در آغاز دهه چهارم انقلاب اسلامی  و منویات امام خامنه ای به سرعت اجرای عدالت به شکل حقیقی رشد نموده و ان شا الله به زودی تاثیرات مثبتش را مشاهده می نماییم.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter