دانشجویان حامی جبهه پایداری - حامیان جبهه پایداری در فضای مجازی

نکات خواستگاری + سوالات خواستگاری

متنی که در پیش رو دارید حاصل مطالعات، شنیدن سخنرانی ها و تجربیات شخصی بنده در جلسات خواستگاری متعدد است، لذا بدیهی است ممکن است سوالات ذیل با نظرات عالیجنابان تغایر داشته باشد.

توجه 1: متن زیر به دلیل کپی شدن از نرم افزار آفیس دچار اخلال شده است، لذا بهتر است که فایل آفیس آن را از اینجا دانلود نمایید.

توجه 2: لطفا در صورت مفید فایده بودن این متن 14 صلوات سلامتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و نایب بر حق ایشان بفرستید.

توجه 3: استفاده از مطلب در سایر سایت ها و بلاگها  بدون ذکر منبع جایز است.

توجه 4: به دلیل طولانی بودن مطلب، متن را در ادامه مطلب قرار می دهم.جهت ورود به ادامه مطلب بر روی تیتر مطلب کلیک نمایید.

التماس دعا

 


v    نکات:

1)      جلسه ی اول جهت آشنایی بوده و شایسته نیست که طولانی گردد. چرا که در وهله اول یکی از مهم ترین موارد مورد پسند واقع شدن ظاهر طرف مقابل است. لذا چون در این جلسه اولین دیدار دختر و پسر بوده و ممکن است توقعات یکی از طرفین حاصل نگردد شایسته است زمان آن طولانی نبوده و به ذکر اهم موارد بسنده گردد.

2)    اهم گزینه ها در جلسه اول:

 1. ایمان: مهم ترین گزینه در ازدواج ایمان است. چرا که فرد لاقید و بند همانگونه که ارزشی برای احکام اسلامی قائل نیست به طریق اولی می تواند در زندگی بی قید و بند باشد.
 2. اخلاق: شکی نیست کسی که متصف به صفات اخلاقی نمی باشد هرگز شریک خوبی در زندگی نخواهد بود لذا واجب است در ضمن خواستگاری این مساله بررسی گردد.
 3. ظاهر: ظاهر از اهمیت زیادی در شریک زندگی برخوردار است، البته ظاهر به معنای زیبا بودن نیست بلکه به معنای نیکویی ظاهر است و نیکویی صورت آن است که اولا ظاهر شخص مقابل خالی از نظم و نظافت نباشد و ثانیا برای طرفین دل نشین باشد.
 4. کفویت: در تمام زمینه ها بهتر است کفویت وجود داشته باشد لکن مهمترین مورد که نمیتوان از آن صرف نظر نمود و در صورت عدم وجود گزینه های دیگر را نیز تحت تاثیر قرار می دهد کفویت در عقلانیت، اعتقادات و شانیت است. البته کفویت به معنای تساوی طرفین نیست و بدان معناست که اختلاف طرفین بیش از حد معقول نباشد و صد البته بهتر است که پسر و خانواده ی پسر در این سه زمینه بالاتر از خانواده ی دختر باشند.

3)     برای یافتن معیاری خوب برای فهم این موارد باید از بهترین نوع سوالات استفاده نمود.  این سوالات باید شامل خصوصیات زیر باشند:

 1. کلی باشند: نباید سوالات وارد مصادیق گردد مگر مواردی خاص مثل حجاب یا تجملات یا سایر مواردی که جواب دادن ناگزیر در ورود به مصادیق است. اما در کل سوالات باید به طور کلی باشند.
 2. مفصل بودن پاسخ گویی به سوالات: نباید پاسخ سوالات خصوصا در جلسه اول مجمل باشد و باید از سوالات چهارگزینه ای، آری یا خیر و ... حتی الامکان خودداری نمود و در صورتیکه ناگزیر به پرسش این سوالات شدیم از طرف مقابل تقاضا کنیم که پاسخ خود را توضیح دهد.
 3. سوالات تو درتو: به جز جلسه ی اول که زیاد نیازی به سوالات تو در تو نیست لکن در جلسات دیگر یا در برخی از سوالات جلسه اول لازم است سوالات خود را از درون پاسخ های طرف مقابل به سوالات اولیه طراحی نمود. چرا که باعث ایجاد یک گفت و گوی زنده شده و فضای جلسه از محیط بازپرسی خارج می گردد علاوه بر اینکه به لایه های درونی بیشتری پی خواهید برد.
 4. منعطف بودن و عدم وجود بار معنایی: برخی از سوالات متاسفانه بار معنایی دارند و فی الواقع پاسخ سوال در خود سوال خوابیده است و گاها طرف مقابل وادار به دروغ گویی یا کتمان حقیقت می گردد. مثلا: "آیا شما فردی عصبی هستید؟" مسلما هرگز پاسخ این سوال آری نخواهد بود و از هر کسی پرسیده شود خواهد گفت خیر. پس بهتر است سوال را این گونه تغییر داد که: "چه زمان هایی شما عصبانی می شوید؟ یا چه چیزهایی بیشتر شما را عصبانی می کند" و از پاسخ به این سوال می توان فهمید که شخص عموما فردی عصبی است یا آرام.
 5. پراکنده نبودن سوالات: به جز در سوالات جلسه اول بهتر است سوالات در جلسات بعدی پراکنده نباشد. برای مثال جلسه دوم سوالات فرهنگی، جلسه سوم سوالات اقتصادی و سیاسی و الخ، باشد.
 6. سوال از مبانی نه سلایق: خیلی مهم است که بدانیم اگر مبانی اختلاف داشته باشند در زندگی مشترک به مشکل بر خواهیم خورد اما در اختلاف سلایق می توان با گفت و گو کردن یا ایثار و گذشت مساله را حل نمود. لذا اصلا در سلایق اصرار نکرده و موضوع سوالات خود را مبانی یکدیگر قرار دهید.

4)     پس از طرح سوالات زمان پرسش می رسد که باید چند نکته را در ذیل پرسش قرار داد:

 1. هر سوالی پرسیده شود باید هر دو طرف پاسخگو باشند.
 2. بهتر است در سوالات ابتدا دختر پاسخگو باشد، چرا که در صورت مبتدی بودن پسر در سوالات احتمال تاثیر پاسخ پسر در پاسخ دختر به دلیل غلبه ی عواطف و احساسات در خانم ها وجود دارد.
 3. توجه به حرکات و فحوای کلام طرف مقابل هنگام پرسش و پاسخ از اوجب واجبات است. چرا که رذائل یا فضایل اخلاقی تنها در قالب الفاظ فهمیده نمی شوند و لازم است شخص به حرکات و سکنات و مضمون الفاظ به کاررفته توسط شخص مقابل توجه ویژه ای کند. برای مثال از لبخندی که طرف مقابل در طول جلسه بر صورت خود دارد می توان خوش اخلاقی او را فهمید و اگر در طول جلسه بیشتر ساکت بوده و عقب نشینی نماید شاید نشانه ی درون گرا بودن شخص باشد.

ü       تمام این حرکات و سکنات احتمال دارد از صفات رذیله یا حسنه نشأت گرفته باشند ولی احتمالات دیگر نیز وجود دارد. برای مثال اگر طرف مقابل از شما خوشش نیامده باشد سعی می کند جلسه را با پاسخ های کوتاه زودتر به سرانجام رساند و الخ

 1. لطیفه گویی: منظور از لطیفه گویی جوک گفتن یا حرکات طنز در آوردن یا شوخی های مستهجن نمی باشد، بلکه منظور این است که در پرسش ها و پاسخ ها جانب لطافت را در صحبت ها بگیرید و هر از چندگاهی سعی کنید میزان تاثیرپذیری شخص در مقابل صحبت های محبت آمیز، فکاهی، آمرانه و ... را بسنجید.

v    سوالات پیشنهادی:

1)    جلسه اول:

 1. بیوگرافی کامل (شامل مشخصات شناسنامه ای + مشخصات تمامی اعضای درجه یک خانواده): طرفین باید در ابتدا  از مشخصات شناسنامه ای تا سطح تحصیلات و محل گذراندن تحصیلات خود و خانواده ی خود را توضیح دهدند.
 2. هدفتان در در زندگی چیست؟ قصد رسیدن به کجا را دارید؟ اسوه ی شما در زندگی چه کسی است؟( به صورت مصداقی بگوید نگاهش به زندگی چه کسی است ) نگاهتان به دنیا چیست؟ (البته این سوال آخر کمی بار معنایی دارد که خودتان باید به نسبت آن را منعطف بگردانید.)
 3. هدفتان در ازدواج؟ این سوال شاید یک سوال کلیشه ای باشد اما میتواند دید طرف مقابل را نسبت به ازدواج به خوبی نمایان کند. در این سوال پاسخ مفصلی از طرف مقابل خود خواستار باشید.
 4. قصد ادامه تحصیل دارید؟ تا چه سطحی؟ در چه رشته یا رشته هایی؟ در کدام شهر و دانشگاهی؟

ü      (ویژه دختر خانم)  چه شرط یا شروطی برای ادامه تحصیل همسرتان دارید؟

 1. قصد شاغل شدن دارید؟ چه شغلی مد نظرتان هست؟

ü      (ویژه دختر خانم) چه شرط یا شروطی برای شاغل بودن همسرتان دارید؟

 • توجه: هرگز سوال نکنید آیا با ادامه تحصیل موافق هستید یا خیر؟ چرا که کسی پاسخ این سوال را "خیر" نمی دهد.
 1. نظرتان راجع به زندگی در شهری دیگر غیر از مولد؟ و زندگی دور از خانواده؟ (توضیح دهید که اگر همسر آینده ی او به جهات مختلف مجبور به ترک شهر گردد آیا حاضر به دوری از خانواده خواهد بود یا خیر؟ تا چه اندازه و ...)
 2. ذهنیتتان نسبت به زندگی با .... (قشر و صنف شغلی خود را بپرسید. مثلا: بازاری، دانشجو، طلبه، کارمند و ...)؟به نظرتان زندگی با این قشر چه محدودیت هایی دارد؟
 3. 8.     از نظر شما حداقل های ایجاد یک زندگی سالم و موفق چیست؟
 4. از منظر شما چه زندگی ، زندگی خوشبخت و موفق است؟ آیا در خویشان یا دوستان و نزدیکانتان زوجی خوشبخت با این معیار وجود دارد؟

10. نقش مرد در زندگی؟ نقش زن در زندگی؟

11. توقعتان از همسر آینده و شریک زندگیتان چیست؟ دوست دارید همسرتان چه خصوصیاتی داشته باشد؟

12. چند خصوصیت خوب و چند خصوصیت بد خود را نام ببرید (J) در بین دوستان و آشنایان خود به چه صفت اخلاقی معروف هستید؟ بزرگ ترین انتقاد خانواده شما به کدام خصلتتان بوده است؟ (در این سوال بهتر است پرسشگر شروع کننده ی پاسخ باشد تا با گفتن رذایل اخلاقی خود فضا را آرام کند)

ü      برای مثال در این قسمت که کاراکتر خندیدن قرار داده شده است شما می توانید عکس العمل طرف مقابل نسبت به این گونه سوال پرسیدن را بسنجید، که آیا می خندد یا موضع می گیرد.

13. چه چیز شما را بی نهایت خشمگین و عصبانی می کند؟ (در حدی که چهره ی شما را برافروخته می کند.) در این هنگام چه عکس العملی دارید؟ چه چیز این خشمتان را آرام میکند؟(4 نمره (J))

 1. 14.  در خانواده بیشتر با چه کسی مانوس هستید؟ بیشتر با چه کسی درد دل می کنید؟

15. تا چه حد آمد و شد خانوادگی دارید؟ بیشتر با دوستان رابطه دارید یا با آشنایان؟ در ارتباط با دیگران چه محدودیت ها و خط قرمز ها و حریمی دارید؟

 1. 16.  در انتخابات به چه کسی رای دادید؟ (در جلسه اول نیازی به سوالات سیاسی نیست لکن در مواردی که طرف مقابل فعالیت های اجتماعی و سیاسی عمیقی دارد بهتر است این سوال در همین حد در جلسه اول پرسیده شود)

 • Digg
 • Del.icio.us
 • StumbleUpon
 • Reddit
 • Twitter